Nevydařený nácvik nouzového přistání, UL letoun Bristell

Tento článek vychází ze závěrečné vyšetřovací zprávy UZPLN.

Dne 10. 6. 2020 prováděl instruktor s pilotkou-žákyní v rámci výcviku pro získání kvalifikace pilota ultralehkých letounů nácvik přistání v Letňanech (LKLT) s nefunkčním motorem. Instruktor zastavil motor uzavřením palivového kohoutu v poloze po větru levého okruhu dráhy 05. Následný manévr prováděla žákyně dle rad instruktora, avšak podcenila klesání letounu s nepracujícím motorem, a dostala se přliš daleko od letiště, odkud již nebylo možné provést předpisový rozpočet s dotykem ve třetině dráhy.

Instruktor si chybu a vzniklou situaci uvědomil příliš pozdě. Na finále dráhy 05 se pokusil motor spustit, což se mu nepovedlo. Přebral tedy řízení, a pokusil se o dokluz na plochu letiště. Při přitažení, aby letoun překonal letištní plot, došlo ke ztrátě rychlosti a následnému prosednutí letounu až na zem, čímž byl poškozen podvozek. Posádka nebyla zraněna.

Důvodem nehody byla kombinace několika chyb: instruktor před letem nevysvětlil žákyni, že v případě přistání s nepracujícím motorem má provádět rozpočet až do jedné třetiny dráhy – ta se tudíž pokusila o provedení rozpočtu na práh dráhy. Instruktor nerozpoznal, že letoun směřuje příliš daleko od letiště, a nepřebral řízení včas, kdy by ještě bylo možné situaci zachránit.

UZPLN doporučuje LAA odebrat instruktorovi kvalifikaci instruktora UL letounů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *