Piper Cheyenne – problém s přetlakováním

Dne 14. 9. došlo po vzletu Piperu PA-42 Cheyenne z LHPR (Győr-Pér, Maďarsko) k rozsvícení signálu „R/H HOT BLEED AIR“. Posádka vypnula R/H BLEED AIR (systém odběru vzduchu z pravého motoru) a pokračovala pouze se zapnutým L/H BLEED AIR. S rostoucí výškou letu se zvyšovala kabinová výška a tlak v kabině nenarůstal. Systém nebyl schopen dodat dostatečné množství vzduchu pro přetlak a klimatizovaní kabiny.

Při nárůstu hodnoty kabinové výšky na 10 000 ft se rozsvítila signalizace „CABIN PRESS“.
Posádka provedla zapnutí EMER PRESS, ale bez odezvy na změnu kabinové výšky.
Poté člen zdravotnického personálu posádky hlásil v prostoru pro cestující malý dým. Posádka se proto rozhodla vrátit se zpět na letiště v nízké FL s vypnutým systémem přetlaku.

Následně byl proveden přelet letadla do servisu, kde byly zjištěny dvě uvolněné svorky v instalaci rozvodu systému odběru vzduchu. To způsobilo chybnou činnost systému a mělo za následek varovnou signalizaci „BLEED AIR HOT“. Příčinou dýmu v kabině po zapnutím systému EMER PRESS, kdy tento systém nebyl prakticky za celou dobu provozu letadla použit, bylo profouknutí hadic, kdy došlo k odfuku prachu a usazených nečistot.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *